< SPÄŤ

Sója – vzácna plodina pre vegetariánov & obrovská hrozba pre spoločnosť

Sója – vzácna plodina pre vegetariánov & obrovská hrozba pre spoločnosť

Náš svet je zahltený sójou. Je prítomná v čokoládových tyčinkách a zákuskoch, ale aj v každodenných potravinách ako v raňajkových cereáliách, chlebe, dokonca aj v niektorých šunkách.  Nemôžete si byť istí, že kupujete produkt bez sóje, pokiaľ nečítate úplne každú etiketu, či už ide o mrazenú zeleninu alebo čaj. Od 90tych rokov, keď popularita sóje značne vzrástla, začali ju pridávať snáď do všetkého, čo si dokážete predstaviť.  Najmä sójový lecitín nájdete vo väčšine sladkostí, ale aj v pečive vďaka jeho emulgačným schopnostiam, ktoré zabezpečujú, že konkrétny produkt drží pokope, alebo pri ceste na pečivo, že dostatočne nakysne.
Sója bola po dlhú dobu považovaná za skvelú súčasť stravy, hlavne pre vegetariánov a vegánov. Prelom nastal s novým miléniom – vzostupom internetu pre domácnosti a klanom zdravého jedla. Mamy prestali dojčiť a začali používať detské mlieka na báze sóje, každý sa chcel stať vegetariánom či vegánom pre údajné zdravotné benefity a tofu sa stalo novým stejkom tohto tisícročia. Verejné znepokojenie ohľadom bezpečnosti sóje nastalo so správami o alergiách, rakovine spôsobenej konzumáciou sóje, a hlavne takzvanou schopnosťou sóje zmeniť muža na ženu. Keďže v každom tvrdení je vždy kúsok pravdy, treba ju len nájsť v zveličených prehláseniach a vytvoriť si vlastný záver.

Naša vzácna plodina

*Výživová hodnota sóje & prevencia chorôb

Sójové bôby obsahujú veľké množstvo spektra vitamínov B a minerálov ako mangán, selén, draslík, horčík, železo a vápnik. Konzumácia sóje teda predstavuje vzácny zdroj živín už pri malom množstve. Táto kombinácia minerálov je tiež vysoko účinná pri bojovaní s rôznymi chorobami. Aj keď schopnosť sóje predchádzať kardiovaskulárnym chorobám nebola potvrdená, je každopádne účinná pri znižovaní celkového cholesterolu a krvného tlaku. Môže byť použitá aj pri pacientoch s ochoreniami obličiek tým, že zabraňuje hromadeniu proteínu v moči. Niekoľké štúdie udávajú, že sójový proteín pridaný do jedálnička skúmaným jednotlivcom zlepšil ich hustotu kostí (BMD), čo by mohlo potenciálne viesť k prevencii alebo spomaleniu osteoporózy, avšak, tieto výsledky boli spozorované iba pri ženách prechádzajúcich menopauzou. Každopádne, tieto schopnosti sóju stále zaraďujú medzi skvelé doplnky výživy aspoň pre polovicu populácie.

*Ženy z nej majú najväčší úžitok

Väčšina spotrebiteľov sójových produktov sú ženy. Jedným z dôvodov je, že ženy sú jednoducho viac uvedomelé v oblasti výživy a zdravého životného štýlu. Okrem toho diétujú a snažia sa nájsť jedlá, ktoré sú bohaté na proteíny, no obsahujú málo uhľohydrátov a celkových kalórií, takže s nimi ľahko schudnú a nebudú cítiť hlad. Sója je jednoznačne jedným z týchto super potravín s obsahom 173 kalórií na 100g, obsahujúcimi 10g uhľohydrátov, z čoho 6 je vláknina, a takisto 17g proteínu. S takýmito kvalitami sa nie je čo čudovať, že práve sója je tá, ktorú si ženy vyberajú ako pomocníka pri chudnutí  a zdravom životnom štýle.

Ak ste jednou z týchto žien, zakomponovať sóju do každodenného jedálnička pre vás bude jednoduché. Môžete použiť tofu ako alternatívu k mäsu v akejkoľvek forme – opražené, ako soté alebo namiesto šunky na chlieb. K dispozícii je aj sójové mlieko alebo šľahačková smotana, ktoré môžu byť použité ako náhrada mliečnych výrobkov, napríklad na pečenie cheesecaku, šľahačky na palacinky alebo len sójového mlieka do rannej kávičky. Z nejakého dôvodu sú ženy náchylnejšie na alergie, čo je tiež jeden z dôvodov, prečo sa obracajú k sóji častejšie. S vzostupom alergií a potravinových intolerancií sa sója stáva skvelým zdrojom živín, ktoré by inak museli byť nahradené výživovými doplnkami. Dá sa použiť ako náhrada mliečnych výrobkov pri alergii na mliečny proteín alebo pri intolerancii na laktózu.
Nakoniec, existuje ešte jedna zaujímavá schopnosť sóje užitočná pre ženy, a je ňou kombinácia vysokého percenta proteínu s fytoestrogénmi, ktoré dokážu zásadným spôsobom zmierniť nepríjemné prejavy menopauzy, akými sú najmä návaly tepla. Ste žena v strednom veku a trpíte problémami spojenými s prechodom či alergiami? Držte sa ďaleko od liekov a radšej si dajte sójové espresso a tofu koláčik.

Obrovská hrozba pre spoločnosť

*Narušenie endokrinných žliaz

Obrovský problém vyvstávajúci z konzumácie sóje je v jej vysokom obsahu izoflavónov. Sú to fytoestrogény, látky nachádzajúce sa v rastlinách, no veľmi podobné ženskému reproduktívnemu hormónu estrogénu, vďaka čomu sú schopné aktivovať receptory estrogénu v tele. Problém tkvie v tom, že tieto receptory nie sú schopné rozoznať, z akého zdroja estrogény pochádzajú, a tak prijme aj tie rastlinné. Keď sa tieto cudzie hormóny dostanú do systému, môžu narušiť endokrinnú funkciu a spôsobiť hypotyroiditídu – zníženú činnosť štítnej žľazy, čo je stav liečiteľný len umelým dodávaním hormónov štítnej žľazy, väčšinou už po celý život. Symptómy zahŕňajú extrémnu únavu, nevysvetlený nárast telesnej váhy, nízky pulz a krvný tlak, zvýšenú citlivosť na chlad, svalovú slabosť a ďalšie. Nič príjemné...

*Možná príčina rakoviny

Problém s izoflavónmi je v tom, že aj keď na jednej strane pomáhajú ženám v menopauze zmierniť ich príznaky a zjednodušiť im život, takisto im zatiaľ môžu spôsobiť rakovinu. Štúdia vykonaná na 48 ženách rozdelených do 2 skupín – jedna na normálnej strave a druhá s pridanými 60g sójového proteínu denne zistila, že už po 14 dňoch sa u žien, ktoré prijímali 60g sójového proteínu denne sa zvýšil počet epitelových buniek v prsníkoch, pri ktorých je najväčšie riziko vyvinutia sa do rakovinovej podoby. Tento druh štúdie nemôže slúžiť ako konečný záver, keďže experiment prebehol iba na základe pozorovania malého počtu jednotlivcov. Na druhej strane, bolo by vysoko nemorálne vykonávať takéto experimenty na ľuďoch po spomenutých výsledkoch. Preto podobné štúdie pokračujú, ale používajú hlodavce, a napriek tomu, že nemôžu byť použité ako dôveryhodný zdroj informácií kvôli použitiu zvierat, doterajšie výsledky udávajú, že sójový proteín môže spôsobiť / zrýchliť vývoj rakoviny.

*Muži zoženštievajú kvôli sóji   

Rozšírený populárny mýtus, že sója mení mužov na ženy vytvoril vlnu výsmechu po celom svete. Môže to znieť prehnane, no vyzerá to tak, že niečo na tomto tvrdení je naozaj pravdou. Štúdia 99 mužov dokázala, že tí, ktorí konzumovali najviac sóje v posledných 3 mesiacoch, mali najnižší počet spermií. Avšak, toto je tiež jedna z tých štúdií, ktoré môžu byť ovplyvnené mnohými ďalšími faktormi a nemusia byť preto absolútne dôveryhodné.  Mnohí výskumníci však veria, že nadmerná konzumácia sójových výrobkov hlavne u alergikov na mlieko a vegetariánov vedie k neplodnosti. Môže to ovplyvniť mužov aj ženy – mužov zníženým počtom spermií, ich rýchlosťou a schopnosťou oplodniť vajíčko, a ženy zväčšením maternice alebo neschopnosťou vytvárať dostatok estrogénu kvôli nadmernému vystaveniu organizmu fytoestrogénom, ktoré následne znižujú prirodzené uvoľňovanie ženských hormónov.

 *Bábätká a sója nejdú dokopy

Reálnu hrozbu vytvára zistenie o narušení normálneho vývoja dieťaťa, pokiaľ je vystavené sóji vo forme mliečnej náhrady v prvých 3 mesiacoch života alebo cez placentu v prvom trimestri tehotenstva, keď budúca mamička konzumuje veľké množstvá sójových výrobkov. Keď dieťa pije sójovú náhradu mlieka namiesto dojčenia, dostáva do tela 13krát viac izoflavónov ako priemerný Japonec. Porovnávame s Japonskom, pretože práve táto krajina je známa pre konzumáciu obrovského množstva sójovej omáčky, miso, či tempeh. Avšak, tieto sójové výrobky sú fermentované, čo mení ich štruktúru, a preto fytoestrogény v nich obsiahnuté viac nezasahujú do hormonálneho systému človeka. V prípade sójovej náhrady dojčenského mlieka je sójový proteín absolútne nespracovaný, a o to nebezpečnejší. Výskumníci vravia, že denná dávka detského sójového mlieka je ako keby ste dávali svojmu bábätku 5 antikoncepčných piluliek denne (!!!)
Bolo dokázané, že deti prikrmované sójovými náhradami majú v tele priemerne 17500krát viac estrogénu ako deti, ktoré boli dojčené alebo prikrmované sušeným kravským mliekom. Tieto čísla naháňajú strach, keď si pomyslíte, aké negatívne následky môže mať tento stav na budúce životy spomenutých detí. Bolo zistené, že u detí, ktoré boli kŕmené sójovým mliekom v prvých 3 mesiacoch života alebo ich matky konzumovali veľké množstvá sójových výrobkov v prvom trimestri tehotenstva, je zvýšené riziko vývoja sexuálnej dezorientácie a neplodnosti (chlapci) a skorej puberty (dievčatá). Týmto chlapcom môžu narásť ženské prsia a takisto sa u nich môže vyvinúť homosexualita, kým u dievčat je možné, že u nich začne puberta už vo veku 7 rokov prvou menštruáciou. Nakoniec, mnohé z detí, ktoré sa zúčastnili experimentu trpia nadváhou a hyperaktivitou (ADHD).

Nič netreba preháňať

Pravdepodobne sme vám spôsobili mierny šok z čítania o potenciálnych negatívnych účinkoch sóje. Môže to byť naozaj desivé, hlavne pokiaľ ste vášnivým konzumentom (nefermentovaných) sójových produktov. Nebudeme tvrdiť, že sója je jed, ale takisto ani opak. Jednoznačne existuje nebezpečenstvo negatívneho vplyvu nadmernej konzumácie sóje, najmä ak je prijímaná v rannom veku, avšak takéto riziko existuje pri veľkých množstvách čohokoľvek. Ponaučenie, ktoré si z tohto článku treba zobrať je, že všetko má aj temnú stránku, ale môžete z toho ťažiť, ak poznáte správnu hranicu. Našou radou je – držte sa od sóje ďaleko, ako ste tehotná a nedávajte ju svojmu dieťatku do veku 2 rokov; no nebojte sa využiť jej úžasnú nutričnú hodnotu, hlavne ak ste alergici, vegáni, či nejaký iný druh výživových experimentátorov. V takom prípade vám môže sója okoreniť život, až kým to nepreženiete.

Ako žiť / jesť bez sóje

Môže byť ťažké úplne eliminovať sóju z jedálnička, najmä ak ste boli zvyknutí konzumovať ju každodenne. Možno ste vegetarián alebo vegán a máte pocit, že bez sóje nie je vaše menu dostatočne rôznorodé, no to vôbec nemusí byť pravda. Napríklad také mlieko – akýkoľvek máte dôvod na vylúčenie mliečnych výrobkov, či už ste alergik alebo vegán, existuje naozaj veľké množstvo rastlinných „mliečnych nápojov,“ že nemusíte mať obavy. Na Slovensku dostanete ryžové, ovsené, kokosové, mandľové a lieskovo-orieškové mlieko, a to dokonca v obyčajných supermarketoch. Keď navštívite špecializované zdravé potraviny, kúpite aj „mlieko“ z quinoy alebo sezamu a množstvo produktov obsahujúce tieto rastlinné náhrady kravského mlieka ako maslo z rastlinného tuku, keksíky, čokolády, raňajkové cereálie, chlieb, šľahačkovú smotanu, ale aj čokoládovú nátierku.

Ak ste začali jesť sóju, pretože ste vegetarián a chceli ste vymeniť mäso za tofu, skúste zapracovať do svojho jedálnička viac strukovín ako hrášok, šošovica, či cícer a spravte si na obed falafelové placky namiesto tofu stejku. Jednou potravinou, ktorú zatiaľ nedokážeme plnohodnotne nahradiť je syr a jeho alternatívu sme teda nenašli. Ak ste však len vegetarián, môžete stále jesť syr, a ak je problém v alergii na proteín kravského mlieka či intolarancia na laktózu, môžete skúsiť výrobky z kozieho či ovčieho mlieka a nemusia vám nevyhnutne spôsobovať alergickú reakciu. Nakoniec, ako sme už spomínali, sója nie je absolútne nezdravá, nemusíte sa jej vzdať úplne, len obmedzte jej príjem a budete z nej aj naďalej ťažiť.

by Katarína Vicová

Zdroje:
Gunnars, K. (2013). Is soy bad for you, or good? The shocking truth. Retrieved from: http://authoritynutrition.com/is-soy-bad-for-you-or-good/
Rath, D. (2012). Go soy to lower bp. Retrieved from: http://blog.rathnutrition.com/go-soy-to-lower-bp
Rutz, J. (2010). The shocking effects of soy on both sexes! Retrieved from: http://www.ourinterestingworld.com/health/shocking-effects-of-soy