< SPÄŤ

Fruktóza – športovcom dobíja baterky, neaktívnych pomaly trávi!

Fruktóza – športovcom dobíja baterky, neaktívnych pomaly trávi!

Len pred pár desiatkami rokov sme boli národ zdravých a štíhlych ľudí. Väčšina dospelých chodila do práce na bicykli a cvičili len tak, pre radosť. Rodičia sa hrali vonku s deťmi a nič netušiac, spaľovali kalórie. Čo sa zmenilo?

Komunistický / socialistický režim, ktorý prevládal aj v krajinách okolo našich hraníc, vytvoril príklad striktného poriadku a disciplíny a v podstate aj nedostatku potravín, aj keď si to mnohí Slováci vtedy neuvedomovali. Zvykli si na to, že majú presne toľko, čo potrebujú na „plnohodnotný život“ v tom čase. Problém nastal s érou kapitalizmu a amerikanizmu, ktorú sme neboli schopní zvládnuť.
James Caldwell, J.D., americký učiteľ na bratislavskej univerzite, ktorý tu žije už 16 rokov, vraví, že odkedy sem prišiel v roku 1999,  spôsob, akým ľudia žijú a ich výzor sa značne zmenil. „Predtým by ste na ulici nenašli jediného človeka s nadváhou, no to už teraz zďaleka nie je pravdou.“ Tlstneme, sme menej aktívni a hlavne pohltení konzumerizmom.

Keď začnete vyhľadávať na internete vplyv „novej doby“ na naše zdravie a telesnú váhu, odpoveď ktorú nájdete je cukor, konkrétne fruktóza. Je to neuveriteľne komplexná téma, momentálne skúmaná niekoľkými univerzitami a nezávislými lekármi z celého sveta. Otázkou však zostáva – je to naozaj fruktóza, z ktorej priberáme a ktorá nás trávi, a ak je, prečo sme tento problém ešte nezačali riešiť?

Najlepší priateľ športovca

Pokiaľ ste profesionálnym športovcom alebo trénujete na maratón, príjem uhľohydrátov je absolútne zásadný. Uhľohydráty sú hneď prvou živinou, ktorú naše telo použije ako zdroj energie, preto ich potrebujeme dostatok, inak naše telo použije svalovú hmotu a prekazí celé naše športové úsilie. Čo taký Peter Sagan – pred pár dňami na svojom bicykli vyhral majstrovstvá sveta! Myslíte, že počas pretekov pil vodu? Ani náhodou!  Cyklisti sa dobíjajú špeciálnymi športovými nápojmi plnými minerálov a samozrejme, uhľohydrátov / cukrov. Dôvodom, prečo hovoríme konkrétne o fruktóze, je jej najznámejší zdroj – ovocie. Ide o rýchlo sa uvoľňujúce cukry, ktoré sú skvelé na okamžité vzpruženie a dodanie energie. Navyše, ovocie je plné vitamínov a minerálov, čo z neho robí ideálnu desiatu či olovrant.

Fruktóza ako súčasť diéty

Keď ste na diéte, pravdepodobne sa snažíte obmedziť príjem uhľohydrátov na minimum, ale buďte opatrní! Prílišné zredukovanie príjmu uhľohydrátov vám môže znížiť pozornosť, pamäť, a celkovú funkciu mozgu. Pamätáte si, keď ste mali v škole písomku a mama vám na desiatu pribalila horkú čokoládu? Nebolo to len preto, aby ste sa upokojili sladkou maškrtou, ale cukor v ňom vás nakopol k najlepšiemu výkonu. V novom dokumentárnom filme od BBC s názvom „Cukor verzus tuk“ sa dvaja bratia, lekári, okrem iného identické dvojčatá rozhodnú podstúpiť dva druhy diét, pri ktorých jeden z bratov takmer úplne vynechá tuk a druhý cukor. Výsledok tohto experimentu je absolútne desivý. Ten z dvojice, ktorý obmedzil cukor (a tým nepriamo zvýšil príjem tuku) na konci 4 týždňov schudol 1,5 kg tuku, avšak aj 2 kg svalovej hmoty, čo môže mať v dlhodobom horizonte nebezpečné následky, ako srdcovo-cievne problémy a iné civilizačné choroby. Čo je však ešte viac znepokojujúce, je že zvýšeným príjmom tuku a skoro úplným vynechaním uhľohydrátov schopnosť jeho tela produkovať inzulín podstatne poklesla, čo by v krátkom čase viedlo k diabetu, keby v tomto druhu diéty pokračoval.

Záver – rovnováha je kľúčová. Keď diétujete, snažte sa udržať svoj príjem v rámci odporúčaných  hodnôt – 100-150g denne alebo vyskúšajte túto online kalkulačku a zistite si, koľko gramov uhľohydrátov denne váš konkrétny organizmus potrebuje.

http://www.calculator.net/carbohydrate-calculator.html

Nepriateľ kancelárskych pracovníkov

Súdiac podľa toho, čo ste doteraz čítali, asi máte pocit, že fruktóza a uhľohydráty ako také sú vlastne celkom zdravé – a máte pravdu. Avšak, všetko má aj temnú stránku a všetkého veľa škodí. Ide o to, že pokiaľ ste aktívni, vstanete, prejdete sa do práce, zacvičíte si v posilňovni a v podstate celý deň beháte pri plnení bežných úloh, môže byť úplne OK, keď si dáte jablko na raňajky aj na olovrant. Problém je v tom, že väčšina z nás to veľmi často nerobí.  Režim priemerného Slováka vyzerá skôr takto: vstane, odšoféruje do práce, sedí celý deň za počítačom, domov sa dostane neskoro večer fyzicky aj psychicky unavený a nemá najmenšiu chuť cvičiť, radšej si dá vrecko chipsov alebo čokoládovú tyčinku. To neznamená, že si tú čokoládku nemôžete dať, predsa len na to, aby sme prežili denne spálime približne 1500-2500 kalórií. Háčik spočíva v type a množstve uhľohydrátu.

Neaktívny / sedavý životný štýl a toxicita

Možno ste už počuli o Dr. Lustigovi a jeho teórii o fruktóze a jej schopnosti priviesť Američanov do hrobu vo veľmi mladom veku. Nebudeme jeho tvrdenia podporovať, keďže sú dosť kontroverzné, avšak v niečom má predsa len pravdu. Vo video prednáške „Cukor: horká pravda“ Dr. Lustig hovorí o negatívnych účinkoch amerického jedálničku plného uhľohydrátov na neaktívnych ľudí. Vysvetľuje, ako sa fruktóza obsiahnutá v cukre (50% glukóza, 50% fruktóza), ale aj v ovocí, ak nie je využitá na energiu, metabolizuje v pečeni a okamžite sa premieňa na pečeňový tuk, ktorý je nesmierne nebezpečný. Fruktóza sa prakticky správa ako toxín, podobne ako alkohol, a môže spôsobiť obrovské zdravotné problémy. Faktory, ktoré však Dr. Lustig nespomína, sú že jeho teória sa dá aplikovať len na veľmi neaktívnych ľudí konzumujúcich veľké množstvá fruktózy a jedál bohatých na jednoduché cukry počas dlhého obdobia. Ďalším faktorom, ktorý prispieva k epidémii obezity a srdcovo-cievnych ochorení v USA je v poslednom čase HFCS (vysoko-fruktózový kukuričný sirup), ktorý je umelo vytvorený extrahovaním tekutiny bohatej na fruktózu z ohromných zásob kukurice v Amerike, a našťastie sa nás zatiaľ netýka.

Téma uhľohydrátov / fruktózy môže byť diskutabilná, preto bude náš záver veľmi jednoduchý: Ak sa chcete vyhnúť potenciálnym negatívnym účinkom uhľohydrátov, dajte si ovocie pre zdravie, no neprekračujte denný limit A HLAVNE ho bežte hneď vyskákať či vytancovať.

by Katarína Vicová

Zdroje:
Gunnars, K. (2013). How many carbs should you eat per day to lose weight? Retrieved from: http://authoritynutrition.com/how-many-carbs-per-day-to-lose-weight/
We know your dreams (2015). [picture]. Retrieved from: http://weknowyourdreams.com/fruit.html