Je skoro všade a v tichosti nám škodí. Prirodzene, naše telo soľ potrebuje, ale jeme jej oveľa viac, než je potrebné. Odporúčaná denná dávka je len jedna kávová lyžička, čiže asi 5 g. Mnohonásobne ju však prekračujeme, tak povediac chtiac – nechtiac. Ani si neuvedomujeme, aké veľké množstvo soli prijímame denne v bežných potravinách. A navyše tí, ktorí si soľničku nedokážu odoprieť ani pri stole, svojmu zdraviu naozaj nepomáhajú.

Ak máme menovať tie najčastejšie riziká, tak je to určite vysoký krvný tlak, ktorý je hlavnou príčinou mŕtvice a infarktu. Nezaostávajú ani problémy s obličkami, ohrozujeme tiež pečeň a vystavujeme sa možnému riziku osteoporózy či vzniku rakoviny žalúdka. V súčasnosti je stále viac dôkazov, že soľ môže zhoršiť symptómy astmy, reumy a rôzne ekzémy. Taktiež prispieva k obezite, keďže zvýšeným príjmom soli pociťujeme smäd a často siahame po sladených nápojoch, najmä deti. Zároveň v tele zadržiava vodu a tým bráni vylučovaniu škodlivých látok.

Zdravšou alternatívou je himalájska soľ. Obsahuje všetky potrebné minerály, ktoré si naše telo vyžaduje. Je to prírodná kryštalická soľ bez znečistenia, keďže sa nachádza v hĺbke zhruba 500 m a vznikla vyschnutím pramora. Svojimi detoxikačnými účinkami blahodarne pôsobí na organizmus a neguje takmer všetky riziká, ktoré spôsobuje kuchynská soľ. Pri dochucovaní jedál je vhodné použiť aj bylinky, čierne korenie, citrón, chilli alebo cesnak. Chuťové poháriky si po čase zvyknú, prispôsobia sa novým chutiam a vy ani nepocítite ako nenápadne ste znížili príjem soli.

Na záver ponúkame zoznam potravín, v ktorých je vysoký podiel soli. Vieme, že je nereálne, aby sme v obchodoch lúštili každú etiketu a tým dôkladne zisťovali obsah chloridu sodného a sodíka. Ale za asistencie pevnej vôle sa dá prísun nežiaducich polotovarov aspoň obmedziť.

  • klobásy, salámy, párky, šunka, slanina
  • niva, feta, gouda, eidam, encián
  • rôzne dochucovadlá, omáčky, kečup, horčica
  • olivy, kapary, ančovičky, majonézové šaláty
  • instatné polievky, konzervované potraviny
  • fast food, chipsy, slané oriešky a tyčinky

zdroj: http://www.actiononsalt.org.uk/less/Health/