Pravdepodobne ste už niekde počuli o ľanových semiačkach a ich zázračnej sile, ktorá dokáže „vyliečiť črevá,“ ako mnohí v poslednom čase hlásajú. Pravdou je, že ľanové semiačka naozaj oplývajú zdravotnými benefitmi a my vám ich detailnejšie opíšeme nižšie, no nič nie je také jednoduché, ako sa môže zdať, naozaj ani pri ľanových semiačkach. Majú síce naozaj čo ponúknuť, no aby ste dokázali naplno využiť ich kvality, najskôr by ste o nich mali vedieť niečo viac. Takže v čom sú také výnimočné?
Všetko je o omega-3
Dr. Michael Greger, MD, americký lekár a expert na zdravie verejnosti, propaguje najväčšie benefity ľanových semiačok vo video prednáške na YouTube. Zameriava sa na niekoľko štúdií vykonaných počas desaťročí, z ktorých vyplynul záver, že vegáni, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, majú rovnako veľké, a v niektorých prípadoch aj väčšie riziko smrti zapríčinenej kardiovaskulárnymi chorobami a rakovinou ako vegetariáni a ľudia, ktorí často konzumujú mäso. Toto šokujúce zistenie zaskočilo Dr. Gregera natoľko, že začal skúmať dôvody za touto skutočnosťou, až si uvedomil, že celá problematika zahŕňa jediný a zásadný dôvod – nedostatočný príjem omega-3 nenasýtených kyselín. Možno s myslíte, že ich prijímate dosť, predsa sa snažíte jesť tzv. tučné ryby, semiačka či orechy a používate len olivový olej, no to však zďaleka nestačí. Dôvodom je totiž pomer omega-3 k omega-6 kyselinám, ktorého si pravdepodobne väčšina z nás vôbec nie je vedomá. Ak totiž prijímate priveľa omega-6, konkrétne v menšom pomere k omega-3 ako 4:1, nie ste vôbec chránení proti kardiovaskulárnym chorobám, pretože kyseliny EPA a DHA, ktoré by mali chrániť vaše cievy, nie sú schopné v takomto prípade svoju prácu vykonávať. Mnohokrát sa k nám dostávajú informácie o tom, že omega-3 AJ omega-6 sú zdravé, a tak konzumujeme umelé doplnky stravy alebo napríklad príliš veľa slnečnicového oleja obsiahnutého v tak obrovskom množstve „zdravých“ potravín, že vám ani nenapadne, že by na ňom mohlo byť niečo nezdravé. Aby sme však nespôsobili nedorozumenie, nevravíme, že omega-6 sú škodlivé, len ich pomer k omega-3 je stále menší a menší, čím si spôsobujeme zápal – v podstate začiatok všetkých chorôb, a samozrejme, alergií. Takže teraz je ten správny čas začať konzumovať ľanové semiačka – najkoncentrovanejší zdroj omega-3 mastných kyselín na planéte. Tučné ryby ako losos sú samozrejme skvelé, no objemom omega-3 sa zďaleka nevyrovnajú ľanovým semiačkam. Dr. Greger odporúča skonzumovať denne približne za hrsť ľanových semiačok a verí, že vám prinesú dlhý a zdravý život.
Menopauza, alergie, celkový zápal
Ľanové semiačka, okrem toho, že sú najlepším zdrojom omega-3 na svete, sú takisto plné antioxidantov, konkrétne lignanov, ktoré sú v podstate dôvodom, vďaka ktorému sú ľanové semiačka tak účinné v predchádzaní chorôb ako bežné alergie či dokonca rakovina. Napriek tomu, že váš imunitný systém väčšinou odvádza skvelú prácu v rozoznaní organizmov, ktoré pre nás pôsobia ohrozenie, ako vírusy či baktérie, od našich vlastných buniek a prospešných látok, ak ho budete kŕmiť alergénmi, spracovanými potravinami a dlhodobým stresom, vytvoríte si v tele zápal, ktorý už ani váš imunitný systém nemusí zvládnuť. Také ľanové semiačka sú však skvelým pomocníkom aj v takomto pokročilom stave, keďže ich mix omega-3 mastných kyselín a lignanov je tak silný, že dostal ľanové semiačka na 9.te miesto na rebríčku najlepších jedál na svete, ktoré by ste mali jesť denne! Navyše, lignany sa v ľudskom tele správajú ako estrogény, čím slúžia ako skvelá pomoc menopauzálnym ženám, ktoré trpia rôznymi symptómami, ako nadmerná únava, potenie a návaly tepla, padanie vlasov alebo výkyvy nálady, ktoré vznikajú postupným znižovaním prirodzeného estrogénu, a preto môžu byť ľanové semiačka tou správnou voľbou práve pre ne a napraviť škody, ktoré spôsobili zmeny hormónov kvôli vyššiemu veku. Keďže ľanové semiačka pôsobia protizápalovo, uvádzajú sa aj ich možné účinky na zmiernenie alergických reakcií, najmä pri kožných prejavoch. Avšak, keďže boli zaznamenané prípady alergických reakcií aj na ľanové semiačka, hlavne pri ľuďoch trpiacich aj alergiou na iné semiačka alebo orechy, v tomto prípade je lepšie sa im radšej vyhnúť.
Ako ich využiť naplno
V prvom rade nestraťte zdravý úsudok z toľkého nadšenia a nezjedzte naraz celé balenie ľanových semiačok na posedenie. Najdôležitejšie je si pamätať nikdy nekupovať drvené semiačka, keďže oxidujú, a tým strácajú všetku svoju silu. Avšak, ak budete pravidelne konzumovať celé nedrvené ľanové semiačka, jediný účinok, ktorý dosiahnete, bude zlepšenie peristaltiky čriev, pokiaľ ste z tých, ktorí často trpia zápchou. Avšak na to, aby sa živiny a antioxidanty vstrebali do organizmu, musíte semiačka rozdrviť tesne predtým, ako ich použijete na varenie alebo ich priamo skonzumujete. Potom je to už len o vašej kreativite – či už si ich nasypete na šalát, do jogurtu, do cereálií s mliekom alebo s nimi upečiete koláč, je to len na vás. Nemusíte sa báť naozaj ani pri pečení, ľanové semiačka totiž vydržia v plnej zbroji a plné živín niekoľko hodín pečené na 150°C. Stále existujú zdroje, ktoré tvrdia, že EPA a DHA z rastlinných zdrojov sa nevstrebú do ľudského organizmu a nezabezpečia ochranu pred kardiovaskulárnymi chorobami, a že je preto lepšie jesť tučné ryby 3x týždenne, tento výskum nebol dostatočne dôveryhodný a naznačoval, že tieto tvrdenia môžu byť pravdivé z nejasných dôvodov len u niektorých jedincov. Ak sa teda bojíte, že môžete byť jedným z nich, kúpte si čistý doplnok stravy s omega-3 len pre istotu a vedzte, že ľanové semiačka vám rozhodne neublížia.
by Katarína Vicová
References:
Free Images (2016). [picture]. Flax seeds.
Greger, M. (2003). [YouTube video]. 40 year vegan dies of a heart attack! Why? The omega-3 and B12 myth with Dr. Michael Greger. Retrieved from: https://www.youtube.com/watch?v=q7KeRwdIH04&index=25&list=LL9UT0eh9b-ycoNPWTeTTF8A
WHFoods (2016). Flax seeds. Retrieved from http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=81