Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejte, přátelé; po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé…

Dúfajme, že aj budú. Avšak, všetci vieme, ako sa tradičné slovenské Vianoce vedia zmeniť na polnočné behanie po doktoroch, keď sa niekomu z rodiny zapichne rybacia kosť v hrdle, alebo keď všetko to nezdravé jedlo musíme nakoniec zapiť antacidami. Problém tkvie v samotnom ponímaní našej vianočnej tradície, ktorá hovorí, že treba celý deň držať pôst – buď preto, aby sme ako deti videli zlaté prasiatko, alebo aby sme jednoducho vedeli viac oceniť vianočnú večeru, čo nás dostáva do ťažkej pozície. Na vianočnom stole je z čoho si vyberať – od orieškov, jabĺk, pomarančov, sušených sliviek a marhúľ, cez tradičnú kapustnicu, vyprážanú rybu so zemiakovým šalátom, až po medovníčky, makovník, a mnohé iné sladké dobroty. Kým odopieranie týchto jedál po celý rok z nich robí perfektné pochúťky na štedrovečernej večeri, nič to nemení na fakte, že sú vysoko kyselinotvorné, presladené a vyprážané, čo pre naše trávenie nie je v ničom prospešné, hlavne po celom dni nejedenia. Nesnažíme sa vás presvedčiť, aby ste tieto jedlá vyradili zo svojho sviatočného jedálnička, keďže úplne chápeme, aké je dôležité mať všetko rovnaké každý rok pre zachovanie tradície, avšak, dáme vám pár tipov, ako to všetko pripraviť len trošičku zdravšie a spraviť si tieto Vianoce naozaj šťastné a veselé…

Kapustnica

Pre väčšinu Slovákov predstavuje kapustnica jednu z najdôležitejších častí štedrovečernej večere. Pred samotnou večerou však rodiny musia splniť ešte pár zdravých tradícií, ako napríklad hádzanie vlašských orechov do rohov miestnosti, pri čom si želajú vždy jednu zo 4 želaní – zdravie, šťastie, lásku a pohodu. Potom hlava rodiny zoberie dve oblátky, natrie ich medom a posype nakrájaným cesnakom. Ďalšou tradíciou, ktorá sa na Slovensku teší veľkej obľube, je prekrojenie starostlivo vybratého jabĺčka na polovicu horizontálne, tak, aby sa v strede oboch polovíc zobrazila hviezdička, opäť symbolizujúca zdravie celej rodiny po ďalší rok. Zatiaľ to znie veľmi zdravo, avšak prichádza rad na polievku. Niektorí Slováci pochádzajú z rodín, v ktorých sa na Vianoce servírovala hubová polievka, ktorá tiež mohla spôsobiť nemalé problémy, ak huby nepochádzali z dôveryhodného zdroja, avšak vo veľkej väčšine predstavuje vianočnú tradíciu práve kapustnica. Problém vyvstáva zo spôsobu je prípravy – kedysi bola kapustnica pripravovaná len z kyslej kapusty a húb či mäsa a podávaná s kyslou smotanou, aby potlačila jej štipľavosť. Rokmi si však každý tento základný recept prispôsobil, a tak do nej ľudia začali pridávať údené mäso, klobásu, kadejaké koreniny, a dokonca sušené slivky pre špecifickú príchuť. Všetky druhy kapustnice prinášajú magickú sviatočnú atmosféru do našich domovov, no aj keď je to len raz do roka, mali by ste si byť vedomí, ako veľmi si môžete týmito prídavkami uškodiť.  Ak sa rozhodnete použiť štipľavú klobásu, jej kombinácia s kyslou kapustou a kyslou smotanou, ktorú ste vytvorili, značne zvýši kyslosť prostredia vo vašom žalúdku, čo vám spôsobí pálenie záhy, a vytvorí príležitosť pre nezdravé tuky, aby sa vstrebali do organizmu, uložili sa vo vašich tepnách a zvýšili hladinu LDL cholesterolu. Ak si naozaj neviete predstaviť Vianoce bez kapustnice so štipľavou klobásou, nechajte ju vyvariť, no nenaložte si ju na tanier. Síce vám to neušetrí nijaký významný počet kalórií, no keď sa zráta aj to málo pri polievke a nejaká tá troška kalórií pri rybe či šaláte, ušetríte si aspoň pár hodín potenia sa v telocvični a jedenia umelých omega-3 mastných kyselín, aby ste sa po Vianociach dostali naspäť do formy.

Vyprážaná ryba

S našou milovanou vyprážanou rybou prichádzajú hneď dva problémy – potenciálna kosť zapichnutá v hrdle a tuk, v ktorom sa vypráža. V prvom rade, skúste nájsť dieťa, ktoré má rado vianočného kapra – predpokladáme, že sa vám to nepodarí. A to samozrejme ani nemusíme spomenúť traumu zo svedectva chladnokrvnej vraždy rybičky, ktorá si ešte pred chvíľou pokojne plávala vo vani, a ku ktorej si vaše dieťa vytvorilo špeciálne puto.  Chcete od neho, aby zjedlo kamaráta, keď vtom sa niekomu pri stole zabodne rybacia kosť na mandli a musíte  sním bežať na pohotovosť. Nie je to veľmi pekný obrázok pokojnej sviatočnej večere, no bohužiaľ sa to stáva častejšie, ako by sme chceli. Preto na vás apelujeme – prestaňte vytvárať túto zbytočnú drámu okolo štedrovečerného stola a jednoducho si kúpte iný druh ryby. My osobne odporúčame jednu z najviac ospevovaných morských rýb, akými sú losos, tuniak, či menej známy žralok. Tieto ryby sa ľahké na prípravu – žiadne zabíjanie a plač – môžete ich kúpiť porciované ako filety a jednoducho ich vypražiť, pričom sa odvážime povedať, že chutia oveľa lepšie ako tradičný kapor a takisto majú vyššiu nutričnú hodnotu, plus majú ešte jeden bonus – žiadne kosti. Keď už sa rozhodnete pre jednu z týchto rýb, spravte ešte jednu zdravú zmenu – vymeňte olej za extra panenský olivový a vaša tradičná vianočná večera naberie úplne nový rozmer.

Zemiakový šalát

Ak ste si mysleli, že vyprážaná ryba je tou najnezdravšou súčasťou nášho slovenského vianočného menu, nemohli ste sa viac mýliť. Je to tým, že vyprážaná ryba prichádza ruka v ruke so šalátom – a nie hocijakým – ale rovno zemiakovým s majonézou. Dúfame, že nie je nutné vysvetľovať, prečo je majonéza taká zlá, a preto vám len povieme, ako s ňou vybabrať. Úplne jednoducho ju môžete nahradiť kyslou smotanou, ktorú už máte doma v chladničke pripravenú k polievke. Z pohľadu výživy je skvelá – obsahuje probiotiká, ktoré vám pomôžu s trávením a zlepšia funkciu imunitného systému, a hlavne v porovnaní s majonézou má viac ako 4krát menej kalórií (670 kcal v majonéze, 153 kcal v kyslej smotane). Avšak, uvedomujeme si, že tradičná štedrovečerná večera by nemala tú správnu atmosféru, keby šalát chutil inak. Preto, ak nemáte čas v predvianočnom zhone skúšať smotanovú či jogurtovú náhradu majonézy v šaláte, stále môžete skúsiť znížiť kalórie prípravou vlastnej majonézy. Katie,  blogerka a veľmi zdravo orientovaná mama, zverejnila recept na zdravú domácu majonézu na základe svojej vôle pomôcť rodičom „detí novej generácie,“ aby ich vychovali do plného zdravia, a nie ku kratšej dĺžke života, čo predpovedajú odborníci. Jej recept obsahuje vaječné žĺtka, citrónovú šťavu alebo jablčný ocot, horčicu, soľ, korenie, olivový olej a kokosový olej. Keď si prečítate etiketu  najpredávanejšej majonézovej značky na Slovensku, zistíte, že ingrediencie nie sú až také zlé, ako ste si možno mysleli. Jediný zásadný rozdiel je v druhu použitého oleja. Ako si môžete prečítať v našom článku zasvätenému výhradne extra panenskému olivovému oleju, je absolútne úžasný ohľadom zdravia a výživovej hodnoty. EP olivový olej obsahuje zložku zvanú oleocanthal, ktorá chráni organizmus pred chorobami a v podstate lieči zapálené hrdlo, plus, tuk v ňom obsiahnutý sú vo väčšine nenasýtené mastné kyseliny, vďaka ktorým sa nemusíte obávať upchatých ciev či mŕtvice, a dokonca ani prírastku na váhe, aj keď ho konzumujete vo väčších množstvách. Kokosový olej, na druhej strane, obsahuje až 90% nasýtených mastných kyselín, no väčšina z nich je kyselina laurová, o ktorej bolo dokázané, že chráni srdce a cievy, pretože je z krátkeho reťazca. Takisto bola asociovaná so schopnosťou narušiť prerastanie kvasinkovej infekcie Candida a so zlepšením funkcie imunitného systému. Keďže chuť kokosu by mohla zmeniť vianočný šalát do takej miery, že by ste necítili vianočnú atmosféru, odporúčame skúsiť tento recept aspoň deň dopredu. Každopádne, zdravotné benefity tejto alternatívy sú hodné vyskúšania.

Medovníčky a čokoládové salónky

Pečenie je súčasťou vianočnej atmosféry, hlavne keď sa do príprav zapojí celá rodina, všetci sa zhrnú pri kuchynskom stole, miešajú cesto, vykrajujú sobov a hviezdičky z medovníkového cesta a ozdobujú ich pastou z vaječných bielkov. Mohli by sme začať veľmi jednoducho – „už žiadny cukor“ alebo „nepoužívajte bielu múku“ a trochu to aj urobíme, no je nám jasné, že nemôžeme načisto zmeniť vianočné recepty, a tak sa sami rozhodnete, ktorú malú zmenu chcete a môžete zakomponovať do vianočného pečenia bez toho, aby medovníčky stratili atmosféru. Začnime cukrom – keďže na Slovensku používame cukor AJ med, náhrada cukru stéviovým extraktom alebo javorovým sirupom by nemalo spôsobiť znateľný rozdiel. Potom môžete použiť pomleté ovsené vločky s 1/3 pohánkovej múky (keďže pohánka má veľmi špecifickú vôňu a štruktúru) namiesto tej bielej a uvidíte, aká bude textúra medovníčkov. Maslo sa dá ľahko nahradiť kokosovým olejom, čo je užitočné hlavne pri alergikoch na mlieko. Keďže medovníčky sa zvyknú piecť aj niekoľko týždňov pred Vianocami, máte kopu času, aby ste vyskúšali rôzne zdravšie alternatívy.  Pokiaľ máte doma alergika na mlieko či orechy (keďže takých nás stále pribúda), odporúčame spraviť si aj vlastné čokoládové salónky, ktoré môžete zabaliť do celofánu a zavesiť na stromček. Je to absolútne jednoduché – stačí kúpiť horkú čokoládu v nemenovanej drogérii alebo v BIO obchode (takéto typy čokolád obsahujú len kakaové bôby alebo prášok, kakaové maslo a cukor), rozpustiť ju vo vodnom kúpeli a naliať do vianočnej silikónovej formy, a samozrejme nechať stuhnúť v chladničke. Ak chcete, aby mali vaše salónky jemnejšiu štruktúru a mliečnejšiu chuť, môžete pridať ovsenú šľahačku (bez palmového oleja) alebo kokosový olej a vychutnať si pravú čokoládu.

Prajeme vám šťastné a hlavne zdravé Vianoce!!!

by Katarína Vicová

Zdroje:

Free Images (2015). [picture]. Christmas table.

Organic Facts (2015). Health benefits of coconut oil. Retrieved from: https://www.organicfacts.net/health-benefits/oils/health-benefits-of-coconut-oil.html
Wellness Mama (2015). Healthy mayonnaise recipe. Retrieved from: http://wellnessmama.com/1739/healthy-mayonnaise/