V spoločnosti, ktorá na nás neustále vyvíja tlak, aby sme boli úspešní, krásni a štíhli ako súčasť ideálneho života a seba-uznania, robiť správne rozhodnutia sa môže zdať ťažšie ako kedykoľvek doteraz. Už obyčajné každodenné úlohy ako napiť sa rannej kávy či čaju zrazu dostávajú oveľa väčší význam, zatiaľ čo stále sa meniace lifestylové trendy prechádzajú nad rámec zdravého rozumu. V tomto článku sa sústredíme na umelé sladidlá a polemiku, ktorá ich obklopuje. Otázka znie – je našim cieľom prepiť sa k umelým životom alebo sme každodenne klamaní už od prvého dúšku rannej kávy?
Údajné benefity pod drobnohľadom
Bieliaci dentálny expert
* Xylitol – Už v 80tych rokoch bol skúmaný potenciálny úžitok z umelých sladidiel. V štúdii vedenej Kauko Makinenom z Michigan School of Dentistry, 2 skupiny detí mali za úlohu žuť žuvačky s/bez obsahu xylitolu 3x denne po dobu 2 rokov. Výsledky boli vynikajúce! Skupina detí, ktoré žuli žuvačky s xylitolom nadobudli počas testovacieho obdobia oveľa menej alebo žiadne zubné kazy a xylitol ochránil ich zuby dokonca 2 roky po ukončení experimentu. Chcete sa vyhnúť zubárom? Žujte žuvačky s xylitolom.
* Aspartám – Ďalší príklad umelého sladidla často používaného v žuvačkách, aspartám, spôsobil vlnu debát na internete, keď v roku 2007 v dokumentárnom filme “What´s really in our food” žena z Nového Zélandu zdieľala svoju skúsenosť s aspartámom. Táto žena nejedla nič iné len žuvačky sladené aspartámom po dobu 2 týždňov, pretože zažívala stresové obdobie v práci, no po dôležitej prezentácii skončila v nemocnici s ťažkou depresiou a podvýživou. Okrem toho schudla 13 kg a jej zuby boli také biele, aké nikdy nemala. Jej duševný stav bol však jednoznačne pripísaný množstvu aspartámu, ktorý skonzumovala a bol klasifikovaný ako nezvratný. Stálo to za to? Asi nie…
Diabetes vs. diéta
Keďže umelé sladidlá majú veľmi malý alebo žiadny vplyv na cukor v krvi, sú obrovskou výhodou pre ľudí trpiacich diabetom. Oni však nemajú inú možnosť, no napriek tomu ľudia so (zatiaľ) absolútne zdravými organizmami konzumujú obrovské množstvá umelých sladidiel len preto, aby schudli. Okrem faktu, že sladidlá môžu byť škodlivé, vyzerá to, že vlastne ani nefungujú!
Článok v New York Daily News naznačuje, že konzumácia umelých sladidiel oslabuje prirodzené centrum pôžitku v mozgu tým, že znižuje hladinu dopamínu, takže po dopití nekalorického kolového nápoja, keďže vaše telo dostáva sladkú chuť, no žiadnu výživu, zažijete neodolateľnú túžbu po vysoko-kalorických jedlách plných cukru a tuku.
Pozor na množstvo!
Problém s používaním umelých sladidiel ako pomoc pri chudnutí je v tom, že to s nimi zvykneme prehnať. Keď začnete používať sladidlá do čaju a kávy, potom s nimi upečiete koláč, a postupne ich začnete pridávať do svojich „zdravých“ smoothies, jogurtov, a nasypete si ich na raňajkovú hrianku, pravdepodobne si začnete uvedomovať, že niečo nie je v poriadku. Keď sa sladidlá nachádzajú v 50% vášho denného príjmu potravín, s veľkou pravdepodobnosťou začnete trpieť týmito nepríjemnými vedľajšími účinkami. Okrem neprekonateľnej túžby po jedle a depresie sa u vás môže objaviť svalové napätie, bolesť hlavy, hnačka a žalúdočné kŕče. Štúdia vedená talianskymi vedcami z European Ramazzini Foundation v Bentivogliu dokonca potvrdila súvislosť s konzumáciou aspartámu a rozvojom rakoviny. Môžeme to však brať pozitívne a upokojiť sa s faktom, že žiadne zo zmienených vedľajších účinkov by sa nemali vyskytnúť, ak neprekročíte denné odporúčané množstvo. (Pozri: http://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/4-artificial-sweeteners-their-fda-safe-levels.html)
Spojme sa s prírodou a schudnime
* Javorový sirup – Ak u vás stále pretrváva pocit, že potrebujete nahrádzať cukor či med, skúste na to ísť prírodne a kúpte si 100% javorový sirup. Je plný antioxidantov, minerálov a pôsobí protizápalovo, čím chráni vaše srdce a zvyšuje obranyschopnosť organizmu.
* Stevia – je to jeden z najmladších sladidiel, takže zatiaľ neprešiel žiadnym významnejším výskumom, no súdiac podľa dostupných informácií môžeme tvrdiť, že Stevia je momentálne najbezpečnejšia forma sladidla. Neobsahuje žiadne kalórie, takže je nápomocná v snahe schudnúť, nemá vplyv na cukor v krvi, čím je vhodná pre diabetikov ako aj pre kohokoľvek bez zdravotných problémov a pri testovaní s vyššími dávkami ako je odporúčané bolo dokázané, že reguluje krvný tlak a pulz. Jediná nevýhoda Stévie je pri pečení, keďže okrem nej musíte pridať aj vajíčka, ovocné pyré alebo jogurt navyše, aby zmes držala pokope.
by Katarína Vicová
Zdroje:
Davis, J. (2014). [picture]. Canadian cuisine, eh? You know you´re Canadian when… Retrieved from: http://www.flightnetwork.com/blog/canadian-cuisine-eh-know-youre-canadian/
Holt, S. (2012). [picture]. Sugar substitutes or sugar in your coffee? Retrieved from: http://www.takepart.com/article/2012/11/26/sugar-substitutes-artificial-sweeteners
Lovett, R. (2006, May 6). The healthy option? New Scientist, 190, 40-43.
McGill, J. (2015). [picture]. Stevia – a natural sweetener. Retrieved from: http://www.diabeticdiscountoffers.com/stevia-a-natural-sweetener/
Medical News Today (2014). What is stevia? What are the health benefits of stevia? Retrieved from: http://www.medicalnewstoday.com/articles/287251.php#does_stevia_have_health_benefits
Morin, T. A. (2003, August). Do you know what´s really causing your headache? Natural Health, 33.
New York Daily News (2013). Artificial sweeteners may sabotage weight loss by upping sugar cravings. Retrieved from: http://www.nydailynews.com/life-style/health/artificial-sweeteners-sabotage-weight-loss-article-1.1467084
Weiss, R. (1988, October 22). Sweet defeat for dental caries. Science News, p. 270. Retrieved from Academic Search Premier database.
Zerbe, L. (2015). The 5 worst sweeteners (+ 5 healthy alternatives). Retrieved from: http://www.rodalesorganiclife.com/food/5-worst-sweeteners-5-healthy-alternatives/good-guy-5-real-maple-syrup