Aj keď sa snažíte jesť zdravo, možno ešte nie ste takým expertom, aby ste si pripravili zároveň niečo veľmi chutné. Prirodzene, neslaná surová či varená zelenina asi nie je práve to, čo by ste si predstavovali, a tak nakoniec veľmi ľahko podľahnete pokušeniu a napcháte sa sendvičom s kopou majonézy či kečupu. Nemusí to však vždy skončiť takto. Existujú dochucovadlá, ktoré môžete použiť na pečivo, do varenia alebo ako omáčku na nachos k halloweenskej party, a pochutnáte si rovnako dobre, no bez zbytočného tuku a konzervantov. Čítajte ďalej a dozviete sa, akým nepríjemným chorobám môže výmena týchto dochucovadiel predísť, a ako ich nahradiť, aby ste sa neoberali o chuť.

Majonéza / Tatárska omáčka

Majonéza je stále jedným z najobľúbenejších a zároveň najobávanejších dochucovadiel. Vyznávači zdravého životného štýlu a dietéri ju poznajú príliš dobre, a preto ju v obchodoch zďaleka obchádzajú… Hrozba je reálna a mali by sme jej venovať náležitú pozornosť: Majonéza, takisto ako tatárska omáčka, pozostáva z oleja a vaječných bielkov ako základ, a potom môžeme pridať ocot, citrónovú šťavu, horčicu a soľ. Avšak samotný základ v podstate stačí na to, aby nás otrávil. Surové vajcia sú zo všetkých potravín najnáchylnejšie na baktériu salmonely. Keď naservírujete majonézu infikovanú touto nákazou malému dieťaťu alebo staršiemu človeku, môže ich oslabiť natoľko, že nebudú viac schopní bojovať s baktériou a nakoniec jej podľahnú. Samozrejme, že hovoríme o extrémnom scenári, no vôbec nie je zriedkavý. „The Center for Disease Control and Prevention“ (Centrum pre kontrolu chorôb a prevenciu) odhaduje, že okolo milióna ľudí ročne sa nakazí baktériou salmonely a na základe správy z roku 2011, 400 z nich zomrie. To však nie je jediný spôsob, akým vám môže majonéza poškodiť zdravie – olej v nej obsiahnutý je väčšinou sójový (najnezdravší olej, aký existuje) alebo iný „rastlinný olej,“ ktorý obsahuje veľké množstvo kalórií a nasýteného tuku, toho, ktorý môže viesť k ischemickej chorobe srdca, upchatým cievam a mŕtvici. Jedna polievková lyžica obsahuje 90 kcal, 9g tuku, z čoho 4g sú nasýtené a 80mg sodíka. Koho však chceme oklamať porciou zvanou „jedna polievková lyžica?“

VYMEŇTE JU ZA:

Olivový olej alebo tahini. Extra panenský olivový olej disponuje rovnakými hodnotami, pokiaľ ide o kalórie a tuky, no takmer všetky sú nenasýtené. Takisto neobsahuje žiadny sodík. Vďaka oleocanthalu a omega-3 mastným kyselinám ochraňuje vaše srdce a povzbudzuje imunitný systém. Jeho lahodná chuť a aróma dodá každému jedlu charakteristickú príchuť, ktorú každý jednoducho musí milovať. Naším druhým tipom je tahini, nátierka či pasta vyrobená zo sezamových semienok a mnohokrát ničoho iného, plná živín a zdravých tukov. Jednoducho sa používa a môže nahradiť majonézu alebo aj maslo v šalátoch, na sendvičoch alebo môže byť použitá ako príloha.

Kečup

Jedna polievková lyžica kečupu obsahuje len 15 kalórií, čo znie oveľa lepšie ako majonéza, no nedajte sa tým oklamať! Sú to všetko cukry! Plus, v tejto porcii je 190mg sodíka, čo je skoro 10% vašej dennej odporúčanej dávky. Hlavným problémom pri kečupe je spôsob, akým je pripravovaný. Ak si ho uvaríte doma, môže byť absolútne OK, no nie je veľmi pravdepodobné, že práve toto sa stane. Skôr zájdete do najbližších potravín, keďže potrebujete niečo výrazné na dochutenie pečených zemiakov, vajíčkových cestovín, k stejku, či dovnútra toastu. Verte mi, videla som ľudí jesť kečup snáď ku všetkému – ako omáčku ku krekerom, zmiešaný so strúhaným syrom ako snack alebo ako marinádu na slané arašidy, keď spomeniem len pár. Prirodzene, ak ste jedným z tých, ktorí jednoducho nikdy nemajú dosť kečupu, môžete veľmi ľahko prekročiť porciu jednej polievkovej lyžice denne. V takom prípade váš príjem sodíka vyletí hore, takisto ako uhľohydráty, kvôli ktorým budete hladní a nespokojní po celý deň. Výsledok – vysoký krvný tlak, ktorý vedie ku kardiovaskulárnym chorobám a obvodu pása, ktorý už viac nezodpovedá starému dobrému pravidlu štíhlosti – 60 centimetrom. Navyše, ak kupujete kečup od niektorej z medzinárodných spoločností spracovávajúcich potraviny, pravdepodobne je plný umelých príchutí a konzervantov, ktoré vo svojej podstate nemajú žiadny reálny význam okrem profitov spomenutých firiem.  

VYMEŇTE HO ZA:

Čerstvé paradajky alebo taliansku paradajkovú omáčku. Čerstvé paradajky sú v tomto prípade jednoznačné číslo 1. Majú príznačnú chuť obľúbenú v podstate na celom svete a hodia sa snáď ku každému jedlu. Navyše, obsahujú veľké množstvo vitamínu C posilňujúceho imunitný systém. Keď sa zahrejú, stratia časť vitamínov, no na druhej strane sú takto menej alergizujúce. No v každom prípade, kto by nevymenil kečup za taliansku bazalkovo-olivovo-paradajkovú omáčku?

Horčica

Horčica je jedným z tých dochucovadiel, najčastejšie používanými na marinovanie mäsa, avšak tu na Slovensku sme celkom štedrí pri použitom množstve a kreatívni, pokiaľ ide o spôsoby jej podávania. Keď sa naskytne dôvod oslavovať, je priam tradíciou urobiť obložené chlebíčky so všetkým možným, čo sa našlo, ako vajíčko natvrdo, rôzne druhy šunky a salámy, uhorka, paradajka, šalát a pod tým všetkým riadna porcia horčice. Horčica môže byť v podstate celkom zdravá, avšak opäť veľmi záleží na jej príprave. Horčičné semienka obsahujú antioxidanty, ktoré predchádzajú poškodeniu organizmu spôsobenému vonkajšími vplyvmi a chorobami, majú protizápalové účinky a veľký obsah selénu, ktorý je skvelý pre naše nechty a vlasy. Keď ich skombinujete len s vodou, soľou a koreninami, vytvoríte si zdravú prísadu na bagetu alebo stejkovú marinádu. Problém nastáva vtedy, keď medzinárodné potravinové spoločnosti začnú do klasickej horčicovej zmesi pridávať ocot a izoglukózový sirup a zvýšia obsah soli. Je celkom bizarné, keď vidíte nejaký druh cukru a soľ spolu takmer na každej etikete. Horčica má byť slaná a táto troška soli by vám ani neuškodila, no keď výrobcovia potrebujú zvýrazniť finálnu chuť cukrom, musia naspäť dodať dostatok soli, aby vzniknutá príchuť bola prevažne slaná. Dosť škoda niečoho, čo začalo ako zdravá ingrediencia…

VYMEŇTE JU ZA:

Pesto! Ďalšia talianska pochúťka sa dostala na vrchol nášho rebríčka. Prečo? Vďaka jeho ingredienciám a perfektnej intenzívnej chuti. Základné ingrediencie v peste sú olivový olej (podľa možnosti extra panenský), bazalka, parmezán, cesnak a píniové oriešky. Ako už dobre vieme, extra panenský olivový olej je zdravotný zázrak takmer v každom aspekte – pôsobí protizápalovo, obsahuje veľké množstvo omega-3 mastných kyselín, a v podstate  lieči ešte predtým, ako by ste ochoreli. Bazalka je jednou zo zelených super potravín obsahujúcou veľké množstvá kyseliny listovej a iných Béčiek, a to nespomíname jej lahodnú chuť. Cesnak sa tiež používa ako prírodný liek pri prechladnutí či chrípke a s proteínmi v píniových orieškoch a parmezáne je pesto jedným z najlepších prírodných liečiv, aké si môžete sami vyrobiť.

A čo soľ?

Nikomu pravdepodobne nenapadne soľ, keď hovoríme o dochucovadlách. Je to každodenná položka na našom menu, pridávame ju od vody, keď varíme cestoviny alebo zeleninu a veľmi nad tým nerozmýšľame. V poslednom desaťročí, keď sa na titulkách časopisov a na internete začali objavovať správy o súvislosti soli či sodíka ako takého so srdcovými ochoreniami, mnohí ju prestali používať úplne, práve s výnimkou varenia cestovín a zeleniny či polievok. Zásadným problémom ohľadom soli je fakt, že pokiaľ kupujeme balené potraviny, nevieme veľmi kontrolovať náš denný príjem, a preto ho musíme znížiť pri varení. Aj keď sa snažíte, v každom recepte jednoducho nájdete soľ, avšak existuje spôsob, ako to obísť. Pridajte pri varení soľ až úplne na konci, keď už je všetka zelenina či mäso mäkké, no ešte ho pár minút dovaríte. Takto sa do jedla vstrebe len veľmi malé množstvo sodíka, no napriek tomu nebudete cítiť chuťový rozdiel. Nakoniec si spomeňte na známu českú rozprávku „Byl jednou jeden kráľ,“ kde krásne znázorňujú, aká je soľ vzácna, a že neexistuje nič, čo by ju nahradilo a uvedomíte si, že niektoré potraviny sa jednoducho nemá zmysel snažiť nahrádzať a treba si ich len užívať v racionálnych dávkach.

by Katarína Vicová

Zdroje:
Breene, S. (2013). 17 healthier condiments and sauces to keep in your pantry. Retreived from: http://greatist.com/health/healthy-condiments-pantry-staples

Clark, M. (2015). Salmonella. Retrieved from: http://www.foodborneillness.com/salmonella_food_poisoning/
The Straight Beef (2015). [picture]. Retrieved from: http://thestraightbeef.com/
Weingarten, H. (2013). Which is healthier? Ketchup or mayo? Retrieved from: http://blog.fooducate.com/2013/11/21/which-is-heathier-ketchup-or-mayo/