Tu na Slovensku je mak celkom populárny – používa sa v mnohých dezertoch a koláčoch ako sladká pasta a do niektorých ho pridávame na zvýšenie, je súčasťou našej slovanskej kultúrya má svoje čestné miesto v slávnostnom menu. Napriek tomu nikdy nebol považovaný za zdravú potravinu. Mamy nás zvykli strašiť, že nám uvaria makový odvar, keď sme večer pred spaním mali príliš veľa energie, a tiež bol vždy dostupný pre všetkých – možno práve preto ho teraz vnímame ako samozrejmosť a neuvedomujeme si, akú vzácnu plodinu schovávame vo svojich špajzách. Čítajte a buďte ohromení…
Nasypte si čistého zdravia
100g porcia makových semiačok obsahuje takmer 10g železa, čím prispieva nášmu telu 122% dennej odporúčanej dávky! Toto je perfektné pre ženy všeobecne, keďže sú náchylnejšie na anémiu kvôli strate krvi, a takisto pre tehotné, keď ich dieťatko takisto vyžaduje svoj prídel. Tento stav môže byť veľmi nebezpečný, pretože keď sa cítite unavení, mnohokrát to zvaľujete na zlý spánok či prílišné pracovné vyťaženie, no v skutočnosti môžete trpieť anémiou bez toho, aby ste si uvedomili, že vaše orgány nedostávajú toľko kyslíka, koľko potrebujú pre normálne fungovanie, a možno sa vaše telo už poriadne trápi. Keďže mnohí z nás sa chcú vyvarovať umelým doplnkom výživy, mak je pre vás tá správna a hlavne rýchla pomoc. Jednoducho nasypte za hrsť maku do ranných cereálií alebo ho zamiešajte do cesta na palacinky a vytvoríte si tak novú chrumkavú a zdravú pochúťku.
Mak je takisto bohatý na vápnik, ktorého vám v 100g porcii poskytne až 144% ODD, a tým zaručí, že sa vaše kosti nepolámu, ale ponesú vás, kam len budete potrebovať ísť, a ešte o kúsok ďalej. Vápnik je tiež zodpovedný za správnu funkciu svalov, takže ak ste športovec alebo sa snažíte dostať do formy, polievková lyžica maku pred tréningom bude tou správnou voľbou. Mak môžete zamiešať do smoothie s banánom a mandľovým mliekom a vytvoríte si športovú vitamínovú bombu. Po tréningu pravdepodobne budete chcieť vidieť výsledky nielen v zmysle krásne vytvarovanej postavy, ale aj vo forme úbytku tuku. Na tento účel vám tiež poslúžia makové semiačka! Na 100g obsahujú 19,5g vlákniny, čo predstavuje 51% ODD. Toto množstvo zabezpečí, že tuky a toxíny sa vám vyplavia z tela ako taký duch. Navyše, vláknina obsiahnutá v maku zablokuje absorpciu cholesterolu v hrubom čreve, a tým udrží rovnováhu medzi LDL a HDL cholesterolom na správnej hranici. Plus, vláknina spolu s kyselinou olejovou a linolovou zabezpečí zdravé srdce a cievy tým, že predíde ich zhrubnutiu a usádzaniu nezdravých tukov na ich okrajoch a chorôb s tým spojených, ako ischemická choroba srdca či mŕtvica.
Mladá pokožka, zdravé vlasy a nechty
Stále počúvame o zdravých vlasoch a nechtoch v spojitosti so zinkom, a tento článok nebude výnimkou. Množstvo zinku v 100g makových semiačok je takmer 8g, čo predstavuje 100% ODD pre ženy. To znamená, že pri takejto dávke budú vaše vlasy lesklé, nechty silné a vaša pokožka nebude naznačovať roky nadobudnutých skúseností. Vaše telo nebude šťastné nielen preto, že je krásne navonok, zinok poskytne povzbudenie imunitnému systému, ktorý nedovolí chorobám vás ochromiť. No vráťme sa späť k téme – mnohí z nás trpia vypadávaním vlasov, ich rednutím alebo suchými končekmi. Možno ste už používali doplnky stravy s obsahom zinku a selénu, a samozrejme tonu kondicionérov, no nefungovali. Trik je totiž v správnom pomere zmesi konkrétnych živín. V makových semiačkach sú vitamíny, minerály, tuky a proteín obsiahnuté v takých množstvách, ktoré spolu vytvárajú perfektný prírodný nástroj na liečbu mnohých problémov s pokožkou, vlasmi či nechtami. Pokiaľ trpíte lupinami, exituje recept, ktorý vraj naozaj dobre funguje – sú to namočené makové semiačka s tvarohom a bielym korením. Táto zmes sa aplikuje na pokožku hlavy po umytí vlasov, nechá sa pôsobiť cca 15-30 minút a už po 2 použitiach by ste mali spozorovať výrazné zlepšenie. V prípade rednutia vlasov je recept nasledovný – namočené makové semiačka, kokosové mlieko a šťava z cibule. Podľa tvrdení by táto zmes mala podporovať rast vlasov – my vravíme, treba skúsiť.
Alergie nás nechajú na pokoji
V prípade alergií sme často ochotní podstúpiť akúkoľvek procedúru, ktorá VRAJ funguje, ak je aspoň najmenšia šanca, že sa naše útrapy skončia. Najmä ak trpíte ekzémom či psoriázou môže byť veľmi nepríjemné zobudiť sa na to, že ste sa v noci nevedomky doškriabali do krvi. Je to každodenný boj pre mnohých alergikov bez jednoznačnej príčiny či možnej pomoci. Problém je hlavne v tom, že zapálená koža a neznesiteľné svrbenie môže v extrémnych prípadoch skončiť otravou krvi z infekcie prenesenej do suchých zárezov podráždenej kože. Pre tých z nás, ktorí týmto trpia, no nie sú zástancami kortikosteroidov v akejkoľvek forme, máme jedno sľubné riešenie: Pomeľte makové semiačka a namočte ich do vody alebo rastlinného mlieka (na ktoré nie ste alergickí), nechajte cez noc odležať, pridajte lyžičku medu a dobre premiešajte. Aplikujte na suchú či poškodenú kožu, nechajte pôsobiť 15-30 minút a utrite. Neumývajte ošetrené miesto vodou z kohútika kvôli jej „suchosti“ a nejasnému obsahu minerálov. Po 2-3 ošetreniach by ste mali zaznamenať zmiernenie začervenania zo zápalu, menej svrbenia a pálenia a oveľa jemnejšiu a mladšie vyzerajúcu kožu. Tento efekt má na svedomí kyselina linoleová obsiahnutá v maku, vďaka ktorej pôsobí protizápalovo, a ako každý iný olej, upokojuje a zjemňuje kožu. Okrem benefitov získaných z vonkajšieho použitia, môžete mať úžitok aj z maku vo forme potraviny, keďže spomedzi všetkých orechov a semiačok je najmenej alergizujúci. Takže si spravte zásoby ešte pred Vianocami, kým sa všetok vypredá!
by Katarína Vicová
Zdroje:
Busch, S. (n.d.). What are the benefits of poppy seeds? Retrieved from: http://healthyeating.sfgate.com/benefits-poppy-seeds-5632.html
Free Images (2015). Poppy head.
StyleCraze (2015). 15 amazing benefits of poppy seeds. Retrieved from: http://www.stylecraze.com/articles/amazing-benefits-of-poppy-seeds/