Je naozaj smutné, na aký čas cícer upadol do zabudnutia. Bola to jedna z tých potravín, s ktorými naše staré mamy varili takmer každý deň, no časom sa vytratil z našich jedálničkov s vzostupom doby rýchleho občerstvenia. Dnešné deti ho už poznajú len ako falafel kúpený v pouličnom stánku alebo ako súčasť arabskej kuchyne. Cícer je celkom pokrytecky ponímaný ako jedno z jedál vyznávačov vegánskej stravy a zdravého životného štýlu, pričom sú známe opodstatnené dôvody, pre ktoré by mal byť zahrnutý do nášho národného jedálnička:
Znižovanie cholesterolu
Práve tí, ktorí pohŕdajú všetkým zdravým jedlom a neveria, že správny výber jedál môže liečiť, sú tí, ktorí by najviac pocítili ich pozitívne účinky. Vysoký cholesterol patrí do skupiny chorôb, ktoré sú najviac rozšírené a majú najväčšiu mieru úmrtnosti v Európe. Cícer obsahuje priemerne 8g vlákniny na 100g porciu, ktorá je úžasne efektívna v znižovaní LDL (zlého cholesterolu). Okrem rozpustnej vlákniny má aj veľké množstvá horčíka, kyseliny listovej, beta-sitosterolu a saponínov, všetky napomáhajúce odvrátiť kardiovaskulárne choroby.
Silné telo neskolí rakovina
Mnohí dnes trpia nízkymi hodnotami železa v krvi, čo môže zájsť až do anémie. Jej symptómy zahŕňajú stratu koncentrácie, závraty a slabosť, no hlavne obrovskú únavu, ktorá môže v ťažších prípadoch znemožňovať vykonávanie každodenných aktivít. Priemerná porcia cíceru obsahuje 26% dennej odporúčanej dávky železa, a keď ho skombinujete napríklad so špenátom alebo cviklou, vyhnete sa vyššie uvedeným problémom.
Vedci pracujúci na štúdii z roku 2013 vydanej v American Journal of Clinical Nutrition zistili, že ženy, ktoré pravidelne konzumovali strukoviny, znížili riziko vzniku cukrovky typu 2 až o 40%. Dôvodom bola opäť rozpustná vláknina a pomaly sa uvoľňujúce uhľohydráty obsiahnuté v strukovinách, ktoré napomáhajú tráveniu a udržujú hladinu cukru v krvi stabilnú. Navyše, cícer je skvelým zdrojom zinku (17% ODD), minerálu, ktorý je zodpovedný za regeneráciu buniek a udržanie silného imunitného systému.
Navyše, druh vlákniny obsiahnutý v cíceri pri fermentácii v črevách vytvára vedľajší produkt zvaný butyrát – mastnú kyselinu, ktorá preukázateľne spôsobuje samo-deštrukciu rakovinových buniek.
Chudnutie a svalová hmota
Priemerná porcia cíceru obsahuje 15g proteínu. Keď zoberieme do úvahy, že denná odporúčaná dávka pre dospelých je 46g pre ženy a 56g pre mužov, môžete ním zabezpečiť 1/3 vašej dennej potreby proteínu. Sú športovci a body –builderi, ktorí často siahajú po extrémnych riešeniach a konzumujú niekedy až 1 kg kuracích pŕs denne po dobu jedného týždňa, zatiaľ čo sa venujú nadmerne namáhavému cvičeniu, a potom sú takí, ktorí si cetsu radšej uľahčia menej zdravými proteínovými nápojmi, či dokonca anabolikami. Väčšina z nich si však neuvedomuje, akú ujmu na zdraví si pravdepodobne vytvárajú, a pritom je úplne jednoduché natankovať sa zdravým proteínom, napríklad z cíceru.
Nakoniec musíme vlákninu spomenúť ešte raz – ako pomoc pri chudnutí. Jedna vec je, že prirodzene, proteín a vláknina v strukovinách vás zasýtia na dlhú dobu, to už všetci vieme, no je tu ešte jedno pozitívum – tieto dve živiny dokopy spomaľujú uvoľňovanie inzulínu, čo v konečnom dôsledku zabráni tuku, aby sa uložil (a hlavne okolo pásu, kde je najnebezpečnejší), a tým pádom musíme začať chudnúť. Okrem toho, vitamíny a minerály v cíceri vás zásobia dostatkom energie na to, aby ste vládali si ísť zacvičiť – čím sme vytvorili dokonalý chudnúci program.
NÁŠ TIP: Hummus s červenou repou, šalátom a čerstvým pečivom
by Katarína Vicová
Zdroje:
Athena Tradewinds (n.d.). Kabuli chickpeas [picture]. Retrieved from: http://athenatradewinds.com/kabuli-chick-peas/
Devon, R. (2013). Benefits of chickpeas. Retrieved from: http://www.livestrong.com/article/408455-benefits-of-chickpeas/
Healwithfood (2015). 6 health benefits of chickpeas (garbanzo beans). Retrieved from: http://www.healwithfood.org/health-benefits/chickpeas-weight-loss-cholesterol.php
Nutrition Data (2014). Chickpeas. Retrieved from: http://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4326/2