Keď ste boli deťmi, pravdepodobne ste neznášali cviklu práve tak, ako vaša mama neznášala škvrny, ktoré zanechávala. Cvikla bola vždy servírovaná ako príloha v školských jedálňach, mala peknú farbu, no nechutila. Problém bol v tom, že sme jedli cviklu zaváranú v octe, ktorý jej dodával veľmi špecifickú kyslú chuť, ktorú nikto nemal rád.  Ako sme dospeli a na webe a v časopisoch sa začali objavovať témy zdravého životného štýlu, uvedomili sme si, že cvikla je úplne normálna zelenina, môžeme ju nájsť v každých potravinách a pripraviť sami doma, BEZ octu, a hlavne jednoducho a chutne. Teraz, keď sme sa odstali cez tento traumatický zážitok, je čas preskúmať skryté tajomstvá kedysi tak obávanej červenej repy…

Od zdravého srdca až po športový výkon

*Prevencia kardiovaskulárnych chorôb

Tak ako pri mnohých iných zdravých potravinách, začneme prevenciou kardiovaskulárnych chorôb. Keďže sú na rebríčku chorôb, ktoré spôsobujú najviac úmrtí veľmi vysoko, je vždy relevantné hovoriť o ich potenciálnych riešeniach. Červená repa je jednou z tých typov zeleniny, o ktorých bolo dokázané, že efektívne bojujú s chorobami už vo veľmi malých dávkach. Štúdia z roku 2008 publikovaná v časopise Hypertension testovala zdravých jednotlivcov, ktorí pili 500 ml cviklového džúsu, pri ktorej zistila, že hneď po jej prijatí sa všetkým zúčastneným značne znížil krvný tlak. Výskumníci veria, že je to spôsobené vysokým obsahom nitrátov v červenej repe, ktoré sú extrémne efektívne v boji proti kardiovaskulárnym chorobám.

*Diabetes, rakovina a celkové zníženie zápalov

Ďalší benefit, ktorý vždy zdôrazňujeme, je pomoc diabetikom. Cvikla obsahuje alfa-lipoovú kyselinu, antioxidant, ktorý znižuje hladinu glukózy a zvyšuje citlivosť inzulínu, čím zľahčuje diabetikom život a predchádza diabetu typu 2 u ľudí, ktorí sú naň náchylní. Medzi medikmi panuje všeobecná mienka, že prevenciou zápalov ochránite svoj organizmus pred prechladnutím, chrípkou, ale aj rakovinou. Látka, veľmi efektívna v znižovaní celkového zápalu organizmu, je cholín nachádzajúci sa v červenej repe a inej hlúbovej zelenine ako brokolica, karfiol, alebo kapusta. Táto živina je tiež zodpovedná za ľahké učenie, pamäť a dobrý spánok. Mnoho štúdií skúmalo schopnosť červenej repy vyliečiť rakovinu a väčšina z nich došla k záveru, že fyto-živiny v nej obsiahnuté majú tieto vlastnosti a pravdepodobne  už čoskoro prinesú cvikle slávu tohto typu.

*Cvičenie, športový výkon a chudnutie

Či už cvičíte kvôli chudnutiu, zlepšeniu kondičky, alebo ste vrcholový športovec, mali by ste myslieť na správnu výživu, niekedy aj viac ako na samotné cvičenie. Ide o to, že ak nedostávate dostatok živín z potravy, nie ste schopní vydať stopercentný výkon, ani vydržať behať či cvičiť tak dlho, ako normálne. Cvikla je skvelým doplnkom v športe a programoch na chudnutie vďaka svojmu obsahu nitrátov, o ktorých sa vie, že zvyšujú okysličenie svalov, takže hlavne pri vytrvalostných typoch cvičenia vám pomáha vydržať dlhšie a efektívnejšie využívať energiu. Po takomto cvičení by ste nemali cítiť vyčerpanosť, ale spokojnosť. Štúdia z roku 2011, ktorá porovnávala bežcov, ktorí pred behom vypili brusnicový džús a čistú cviklovú šťavu, zistila, že bežci s cviklovou šťavou získali 41 sekundovú výhodu. Navyše, zvýšenie okysličenia môže pomôcť aj ľuďom s kardiovaskulárnymi chorobami, respiračnými chorobami, či alergiami tým, že im vďaka zvýšenému prísunu kyslíka uľahčí každodenné aktivity. Nakoniec, cvikla vám pomôže aj pri chudnutí, a to dvojako – zvýši vám výdrž, teda budete schopní cvičiť dlhšie, a tým spálite viac tuku, a takisto vás jej nízka kalorická hodnota (43 kcal na 100g) udrží na správnej koľaji.

*Pozor na vedľajšie účinky

Všetko má aj svoju temnú stránku a cvikla nie je výnimkou. Keďže má toľko úžasných kvalít, objavujú sa samozrejme aj vedľajšie účinky, ktoré treba mať na pamäti. Veľa ľudí začne piť viac ako 500 ml čistej cviklovej šťavy denne alebo si začne variť jednu cviklu každý deň na raňajky, pretože počuli, aká je úžasne zdravá. Nič však netreba preháňať. V takýchto prípadoch sa môže červené farbivo dostať do moču a keďže sa veľmi podobá na krv, asi by vás dosť vydesilo. Nemusíte sa však báť, je to úplne neškodné.
Ďalší nepríjemný následok, ktorý vás môže postretnúť, sú obličkové kamene – a to už je dôvod na znepokojenie. Keďže cvikla obsahuje veľké množstvo oxalátov,  ľudia, ktorí sú náchylní na tvorbu obličkových kameňov tohto typu, by sa mali vyvarovať jej prehnanej konzumácii. Dajte si radšej záväzok, že nekúpite viac ako dve malé červené repy týždenne a budete viac ako len zdraví.

NÁŠ TIP: Zelený šalát s kozím syrom, červenou repou a chia semienkami

cvikla pod clanok

by Katarína Vicová

Zdroje:
Fisher, R. (2013). The health benefits of… beetroot. Retrieved from: http://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/ingredient-focus-beetroot

Medical News Today (2015). Beetroot: Heath benefits, nutritional information. Retrieved from: http://www.medicalnewstoday.com/articles/277432.php

Real Raw Wild (2015). [picture]. Recipe – beetroot juice. Retrieved from: http://realrawwild.com.au/beetroot-juice/

WebMD (2014). Beetroot benefits. Retrieved from: http://www.webmd.boots.com/healthy-eating/guide/beetroot-benefits?page=2